Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 086 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Zdjęcia w galeriach.


"Po Katyniu był Wołyń" sprawozdanie z sesji

sobota, 04 października 2008 15:12fot. Katarzyna Romańczuk

Po wielu tygodniach przygotowań, wczoraj w Miejskim Ośrodku Kultury w Jarosławiu odbyła się sesja popularnonaukowa "Po Katyniu był Wołyń", która rozpoczęła się od deklamacji wiersza Ojca Adriana Brzózki "Umęczeni za wiarę" w wykonaniu uczennicy I LO im. M.Kopernika w Jarosławiu - Justyny Dziergi. Nastęnie zebranych powitali: Andrzej Zgryźniak i Elżbieta Rusinko z Jarosławskiego Klubu Towarzystwa Miłośników Lwowa. Ku czci pomordowanych na Wołyniu ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski odmówił wraz z zebranymi na sali krótką modlitwę, po której odczytany zotał list skierowany do uczestników sesji przez Posła na Sejm RP, pana Mieczysława Golbę. Następnie głos zabrał pan Kazimierz Ziobro - Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, sprawujący honorowy patronat nad sesją.
O 9.30 zgodnie z harmonogramem rozpoczął się pierwszy wykład prof. Pawła Wieczorkiewicza, który przedstawił problem ukraiński w II Rzeczpospolitej. Następnym prelegentem był prof. Czesław Partacz, który w doskonałym wykładzie przybliżył zebranym ideologię nacjonalizmu ukraińskiego, wskazując przy tym rolę cerkwi greckokatolickiej. Przed przerwą wystąpiła jeszcze dr Lucyna Kulińska, która dokonała analizy przyczyn milczenia o ludobójstwie ludności polskiej dokonanym przez nacjonalistów ukraińskich. Był to wspaniały, niezwykle emocjonujący wykład, który poruszył uczestników sesji.
W czasie półgodzinnej przerwy, wszyscy obecni w MOK mogli obejrzeć wystawę "Wołyń czasu zagłady 1939 - 1945", która została sprowadzona z Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz zakupić książki Wydawnictwa "NORTOM" - na które było wielu chętnych. Dzięki uprzejmości i hojności Państwa Wyczawskich - właścicieli Dworu "Hetman",  w hallu MOK na uczestników sesji czekała pyszna kawa, herbata oraz wspaniałe i smakowite ciasteczka.
Po przerwie na mównicy pojawił się ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski, który przedstawił męczeństwo Kościoła katolickiego na Wołyniu i Kresach Południowo - Wschodnich, odnosząc się do swojej najnowszej książki  "Przemilczane ludobójstwo na Kresach" (książkę tę można było nabyć w trakcie sesji oraz uzyskać autograf autora). Trzeba przyznać, że było to jedno z najbardziej oczekiwanych wystąpień.
Następnym prelegentem był dr Zdzisław Konieczny, który kontynuując wątek ks. Tadeusza Isakowicza przedstawił rolę Kościoła Greckokatolickiego w kształtowaniu postaw nacjonalistycznych społeczeństwa ukraińskiego.
Niezwykle ciekawe było także wystąpienie pana mgr Romualda Niedzielki, który opowiadał o miejscowej ludności ukraińskiej, która ratowała swoich polskich sąsiadów, przyjaciół przez śmiercią z rąk oprawców z UPA, często ponosząc za to ofiarę ze swojego życia. Pan Romuald Niedzielko jest autorem pracy "Kresowa księga sprawiedliwych 1939 -1945. O Ukraińcach ratujących Polaków poddanych eksterminacji przez OUN i UPA".
Występujący jako następny pan mgr Artur Brożyniak omówił mechanizmy działania UPA w Małopolsce na przykładzie Baligrodu i Rudki - dwóch miejscowości, których ludność została wymordowana przez banderowców.
Jako ostatni wystąpił pan prof. Marian Malikowski, który swoją prelekcję poświęcił sposobom fałszowania historii stosunków polsko - ukraińskich. 
Podsumowania sesji dokonał pan dr Andrzej Zapałowski - Poseł do Parlamentu Europejskiego, który był honorowym patronem sesji. Zwrócił On m.in. uwagę na potrzebę docierania z wiedzą na temat ludobójstwa na Wołyniu do młodzieży.
Całą sesję w perfekcyjny sposób prowadziła pani Marta Zadorożna, a uczennice kl. II f z I LO im. M. Kopernika uwijały się jako hostessy, dbając o stronę techniczą całej imprezy.


Aby zorganizować tak duże przedsięwzięcie konieczna była pomoc i wsparcie finansowe ludzi dobrej woli. Sponsorami sesji byli:
Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Poseł na Sejm RP - pan Mieczysław Golba
Burmistrz Miasta Radymno - pan Wiesław Pirożek
Wójt Gminy Laszki - pan Adam Grenda
Wójt Gminy Pawłosiów - pani Halina Węgrzynowska
Wójt Gminy Roźwienica - pan Tomasz Kotliński
Wójt Gminy Wiązownica - pan Marian Ryznar
Dwór "Hetman" w Jarosławiu państwa Wyczawskich
SKOK Stefczyka.

Jako współorganizatorzy cieszymy się bardzo, że taka sesja odbyła się właśnie w Jarosławiu i mogła w niej wziąć udział młodzież jarosławskich szkół średnich i gimnazjalnych. Pierwsze głosy, które dotarły do nas po sesji świadczą, że tematyka ludobójstwa na Wołyniu interesuje młodzież, która chciałaby wiedzę na ten temat czerpać od najlepszych - a do takich należeli wykładowcy biorący udział w sesji.  Już wiemy, że na prośbę młodych ludzi do Jarosławia przybędzie w listopadzie ponownie ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski, a wiosną przyszłego roku dr Lucyna Kulińska. 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (4) | dodaj komentarz

Wieczór autorski Stanisława Srokowskiego

sobota, 04 października 2008 14:19


fot. Katarzyna Romańczuk

2 października w Dworze "Hetman" w Jarosławiu odbyło się spotkanie literackie ze Stanisławem Srokowskim. Organizatorami tej imprezy byli: Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Fredry w Jarosławiu i Jarosławski Klub Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich. 
Spotkanie z panem Stanisławem Srokowskim towarzyszyło sesji popularnonaukowej "Po Katyniu był Wołyń", która odbyła się 3 października w Miejskim Ośrodku Kultury w Jarosławiu. 
Stanisław Srokowski wiele miejsca w swej twórczości poświęca tematyce kresowej - m.in. występuje ona w dwóch najnowszych książkach:  "Nienawiść" oraz "Ukraiński kochanek". Jak tłumaczył autor w trakcie spotkania, tytuł tej pierwszej odnosi się do "Dekalogu ukraińskich nacjonalistów", który wszczepiał członkom OUN-UPA nienawiść do Polaków i wszystkiego co polskie. Efektem tego było ludobójstwo dokonane na polskiej ludności Wołynia, Podola i Małopolski.  Zbiór opowiadań składających się na tom "Nienawiść" ukazuje niesamowite okrucieństwo, z jakim ukraińscy nacjonaliści mordowali Żydów i Polaków na Kresach. Podczas dyskusji, która wywiązała się w trakcie spotkania Stanisław Srokowski stwierdził, że pisanie o tym barbarzyństwie jest dla Niego swego rodzaju "oczyszczeniem" po tym czego doświadczył On sam i jego rodzina w 1943 i 1944 roku. Autor dodał, że mówienie i pisanie prawdy o rzeziach przeprowadzonych przez UPA na ludności polskiej jest dla Niego moralnym obowiązkiem. 
        W godzinach przedpołudniowych Stanisław Srokowski spotkał się także z młodzieżą I LO im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu. Bardzo szybko wykształciła się wspaniała więź emocjonalna między uczniami a pisarzem. Przyszli adepci sztuki dziennikarskiej zadawali autorowi wiele pytań - dotyczących zarówno Jego twórczości jak również braku reakcji polskich władz na odradzający się na Urainie ruch nacjonalistyczny. Szersza relacja z tego spotkania powinna pojawić się na stronie szkoły

 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (2) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


wtorek, 20 lutego 2018

Licznik odwiedzin:  86 233  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

O moim bloogu

Strona Jarosławskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich Kontakt: tel. 0 509 947 980 e-mail: tml.jaroslaw@wp.pl

Statystyki

Odwiedziny: 86233

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Bloog.pl