Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 086 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Zdjęcia w galeriach.


Do czego prowadzi polityka chowania głowy w piasek i przemilczania prawdy?

środa, 21 października 2009 11:42
Wczorajsza Gazeta Wyborcza zamieściła następujący artykuł
 

Lwów: nie podoba im się Szczerbiec na Cmentarzu Orląt

 rik, IAR 2009-10-20, ostatnia aktualizacja 2009-10-20 16:34:59.0

Lwowska rada obwodowa utworzyła komisję, która ma się zająć naruszeniami ukraińskiego prawa w miejscach pamięci. Deputowani twierdzą, że na części z nich znajduje się zabroniona symbolika. Chodzi na przykład o rzeźbę Szczerbca na lwowskim Cmentarzu Orląt.

Zdaniem wiceprzewodniczącego lwowskiego rady obwodowej Ihora Derżko, jest on symbolem polskiego panowania. Jego wątpliwości budzi też pomnik w Hucie Pieniackiej. Przedstawiciel Bloku Julii Tymoszenko Ostap Kozak zwrócił z kolei uwagę na napisy znajdujące się na cmentarzu janowskim na polskich grobach: "na Kresach Wschodnich". - To brak szacunku dla naszego państwa - ocenił Ostap Kozak.

Według niego Polacy stwarzają problemy w upamiętnianiu miejsc, gdzie zginęli Ukraińcy w Polsce. Lwowscy deputowani zainteresowali się miejscami pamięci na swoim terytorium w związku ze zniszczeniem wiosną pomnika UPA u podnóża góry Chryszczata w województwie podkarpackim. Grozili wtedy zdemontowaniem wszystkich pomników na zachodniej Ukrainie mających "antyukraiński i militarny charakter".

Jeżeli nasz rząd nadal będzie  udawać, że świetnie układa się współpraca z władzami Ukrainy, to może za kilka miesięcy zobaczymy jak pan premier wspólnie z ministrem Sikorskim składają  hołd pod pomnikiem "bohaterskich mołojców" spod znaku UPA i SS Galizien. Wstyd, wielki wstyd....


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

"Moje serce zostało we Lwowie" - II Przegląd Piosenki Kresowej

poniedziałek, 19 października 2009 18:02


18 października odbył się II Przegląd Piosenki Kresowej zorganizowany wspólnie przez nasz oddział oraz Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu.
W tym roku udział wzięło 13 wykonawców reprezentujących trzy grupy wiekowe: uczniów gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz dorosłych. O godzinie 11.00 rozpoczęły się przesłuchania konkursowe, którym przysłuchiwało się jury w składzie: p. Jadwiga Nowosiad - chórmistrz Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. F. Chopina w Jarosławiu, p. Maria Kus - dyrektor Państwowego Ogniska Baletowego w Jarosławiu oraz pan Piotr Polański - nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. F. Chopina w Jarosławiu.
Szczególną uwagę zwrócił pan Adam Jaz - najstarszy uczestnik Przeglądu, lwowianin, który po wojnie osiadł na stałe w Sieniawie, gdzie pracował jako organista. Pan Adam, mimo swego wieku z ogromną wprawą wykonał dwa utwory: "Już tyle lat minęło jak opuściłem Lwów" oraz "Tylko we Lwowie", za które zebrał gromkie oklaski publiczności oraz otrzymał wyróżnienie jury. Nagrodę specjalną dla pana Adama Jaza ufundował i przekazał pan Marek Rząsa - Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej.
Po wysłuchaniu wszystkich uczestników Przeglądu jury podjęło decyzję o przyznaniu I miejsca Annie Kroczek z Zespołu Szkół im. Książąt Czartoryskich w Jarosławiu za wykonanie piosenek "Andriusza" i "Tylko tam".
II miejsce zdobyła uczennica Zespołu Szkół w Roźwienicy - Dagmara Moskwa, która zaprezentowała utwory "Kiedy znów zakwitną białe bzy" oraz "Panna Marianna". Trzecie miejsce przypadło również uczennicy Zespołu Szkół w Roźwienicy Iwonie Rogus, która zaśpiewała dwa nostalgiczne utwory "Moje serce zostało we Lwowie" oraz "Tyle jest miast".
Owacje publiczności oraz wyróżnienie za wyraz artystyczny otrzymała uczennica Gimnazjum w Łowcach - Aldona Mikoś, która w niezwykle barwny sposób wykonała utwory "Bal u weteranów" oraz "Mały biały domek".
Wyróżnienie zostało także przyznane zespołowi instrumentalno - wokalnemu z Zespołu Szkół w Roźwienicy za wykonanie utworów "Czy pani Marta jest grzechu warta" oraz "Polka husia - siusia".

Nagrody dla zwycięzców  sponsorowali:
- PGE Zakład Dystrybucji w Jarosławiu
- Firma Handlowo - Usługowa "Tu bis" z Jarosławia
- Bank Spółdzielczy w Roźwienicy
- Restauracja ADM, Jarosław ul. Pruchnicka
- Centrum Sprzedaży AGD "EMDEX" z Jarosławia

Upominki dla wszystkich uczestników Przeglądu ufundowała firma "San-Pajda" Jarosław, która jest producentem "Biszkoptów" i "Markizów Kresowych".
Nagrodę dla zdobywcy I miejsca ufundował pan Mieczysław Golba - Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej.

O godzinie 15.00 rozpoczął się koncert laureatów II Przeglądu Piosenki Kresowej, po którym wystąpiła lwowska kapela "Sześć złotych", która zaprezentowała wiązankę piosenek kresowych. Znalazły się wśród nich nie tylko szlagiery lwowskiej ulicy, ale także utwory wywodzące się kultury żydowskiej i ukraińskiej. Publiczność zebrana na sali MOK w Jarosławiu wzruszała się słuchając pięknych, nostalgicznych piosenek oraz śpiewała wspólnie z wykonawcami znane przedwojenne przeboje.
Jako organizatorzy cieszymy się, że po raz kolejny udało nam się przybliżyć mieszkańcom Jarosławia wspaniały dorobek kultury kresowej.
Wszystkich już dzś zapraszamy na III Przegląd Piosenki Kresowej, który odbędzie się w październiku przyszłego roku.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (3) | dodaj komentarz

UWAGA!! ZMIANA TERMINU PRZESŁUCHAŃ II PRZEGLĄDU PIOSENKI KRESOWEJ

piątek, 16 października 2009 10:29
Ze względów organizacyjnych zmianie uległ termin przesłuchań uczestników II Przeglądu Piosenki Kresowej - zamiast w sobotę, rozpoczną się one w niedzielę o godzinie 11.00.

Termin koncertu laureatów i występu lwowskiej kapeli "Sześć Złotych" nie ulega zmianie - odbędzie się w niedzielę 18 X 2009 r. o godzinie 15.00.

Serdecznie zapraszamy mieszkańców Jarosławia do sali MOK w Jarosławiu, by wspólnie bawić się przy dźwiękach muzyki kresowej.

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


wtorek, 20 lutego 2018

Licznik odwiedzin:  86 232  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

O moim bloogu

Strona Jarosławskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich Kontakt: tel. 0 509 947 980 e-mail: tml.jaroslaw@wp.pl

Statystyki

Odwiedziny: 86232

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Bloog.pl