Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 085 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Zdjęcia w galeriach.


Zaproszenie na wykład dr. Tomasza Berezy

wtorek, 09 lutego 2010 12:53
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wykład dr. Tomasza Berezy poświęcony walkom żołnierzy LWP z bandami UPA w powiecie jarosławskim w latach 1944 - 1947.  Dr T. Bereza jest pracownikiem rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Wykład odbędzie się w sali lustrzanej Centrum Kultury i Promocji  w Jarosławiu (Kamienica Attavantich - Rynek 5) 2 marca br. o godzinie 17.30.
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (3) | dodaj komentarz

Protest przeciwko gloryfikacji banderowców w Jarosławiu

piątek, 05 lutego 2010 10:10
Dzisiaj o godzinie 15.00 wszyscy, którzy zechcą swoją obecnością wyrazić protest przeciwko gloryfiakcji UPA i Stepana Bandery proszeni są o przyjście pod kaplicę Starego Cmentarza. Zapalimy tam symboliczne znicze, łącząc się z osobami, które będą prowadzić pikiety pod placówkami dyplomatycznymi Ukrainy w Polsce.
Prezydent Kaczyński przerwał milczenie w tej sprawie i dzisiaj oficjalnie potępił uznanie banderowców za bohaterów - miejmy nadzieję, że jest to skutek protestów, które płynęły ze środowisk kresowych, w tym także naszego oddziału.

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (2) | dodaj komentarz

Protest przeciwko gloryfikacji banderowców - zbieramy podpisy pod listem do władz RP!!

poniedziałek, 01 lutego 2010 20:44

Wszystkich, którzy nie zgadzają się na gloryfikację zbrodniarzy z OUN-UPA prosimy o składanie podpisów pod poniższym listem, który prześlemy do najwyższych władz RP.  Liczy się każdy podpis - im więcej ich zbierzemy, tym silniejszy będzie głos naszego, społecznego sprzeciwu przeciwko złu odradzającemu się za naszą wschodnią granicą!!

 

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej                                                                                                               

prof. Lech Kaczyński

 Prezes Rady Ministrów

Pan Donald Tusk

 Marszałek Sejmu RP

Pan Bronisław Komorowski

 Minister Spraw Zagranicznych RP

Pan Radosław Sikorski

               
                     Ostatnie dni stycznia przyniosły nam tragiczne wiadomości z Ukrainy, na której ustępujący prezydent Wiktor Juszczenko ośmielił się nadać Stepanowi Banderze zaszczytny tytuł Bohatera Ukrainy, a członków zbrodniczej Ukraińskiej Powstańczej Armii uznał za stronę walczącą o niepodległość kraju. Decyzje prezydenta Ukrainy odebrane zostały przez członków naszego Stowarzyszenia oraz potomków pomordowanych na Kresach Polaków jako policzek wymierzony nie tylko naszemu społeczeństwu, ale przede wszystkim jako policzek wymierzony polskim władzom. Wskazanie młodemu pokoleniu Ukraińców postaci terrorysty i zbrodniarza wojennego jako postaci godnej czci i naśladowania wzbudza nie tylko przerażenie, ale i gniew - ponieważ stanowi pożywkę dla rozwijającego się na Zachodniej Ukrainie skrajnego nacjonalizmu.

Jako mieszkańcy Wschodniej Małopolski, w której bandy UPA dokonały wielu bestialskich mordów w latach 1943 - 1947 nie czujemy się bezpieczni, gdy tuż za naszą wschodnią granicą gloryfikuje się katów i oprawców naszych bliskich. Wierzyliśmy, że nasze władze, które Panowie reprezentujecie, staną na wysokości zadania i wystąpią przeciwko tak haniebnym decyzjom ustępującego prezydenta Ukrainy. Odejście w polityczny niebyt Wiktora Juszczenki nie oznacza bowiem końca rozkwitu ukraińskiego nacjonalizmu. Bierność naszych władz stanowi nieme przyzwolenie na gloryfikację zbrodniarzy wojennych odpowiedzialnych za zamordowanie ponad 120 000 naszych Rodaków. Decyzje prezydenta Juszczenki zostały potępione przez trzeźwo myślących przedstawicieli narodu ukraińskiego, którzy nie mogą sami zrozumieć, dlaczego ze strony polskiego Rządu, Ministerstwa Spraw Zagranicznych czy Kancelarii Prezydenta nie został wystosowany ostry protest.

Reakcją społeczeństwa polskiego na bierność naszych elit politycznych będzie protest pod placówkami dyplomatycznymi Ukrainy w dniu 5 lutego br. zorganizowany przez środowiska Kresowian, który przebiegać będzie pod hasłami: "Polska i Ukraina - przyjaźń i pojednanie. Juszczenko, Bandera, OUN-UPA i SS Galizien - hańba i potępienie".

Wyrażamy nadzieję, że idea wychodząca od społeczeństwa zmobilizuje Panów do podjęcia zdecydowanych kroków w sprawie przeciwdziałania odradzaniu się skrajnego nacjonalizmu ukraińskiego, którego ideologiem był Stepan Bandera. Nie chcielibyśmy, aby historia okrutnie z nas zakpiła i byśmy nie musieli przeżywać tego co nasi Ojcowie w latach 1943 -1947. Pamiętajmy, że Naród, który nie zna własnej historii i nie wyciąga z niej wniosków skazany jest na powtórne jej przeżycie.

Jarosław, dnia 2 lutego 2010 r.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


wtorek, 20 lutego 2018

Licznik odwiedzin:  86 208  

Kalendarz

« luty »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

O moim bloogu

Strona Jarosławskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich Kontakt: tel. 0 509 947 980 e-mail: tml.jaroslaw@wp.pl

Statystyki

Odwiedziny: 86208

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Bloog.pl