Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 086 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Zdjęcia w galeriach.


Zapraszamy na spotkanie z Tomaszem Kubą Kozłowskim!

środa, 30 marca 2011 23:13

Po raz kolejny będziemy mieć ogromną przyjemność gościć u nas Tomasza Kubę Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie.W sobotę  9 kwietnia o godzinie 16.00 w sali lustrzanej Centrum Kultury i Promocji (Kamienica Attavantich) odbędzie się promocja albumu "Swiat Kresów", którego Tomasz Kuba Kozłowski jest współautorem oraz prezentacja multimedialna "Smietanka ze Stryja".
Album wraz z autografem będzie można nabyć po spotkaniu w cenie 80,00 zł
Serdecznie zapraszamy na to wyjątkowe spotkanie!!


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (2) | dodaj komentarz

Czy możliwa jest partnerska współpraca z Ukrainą?

środa, 23 marca 2011 20:27

Przedstawiamy poniżej treść uchwały jaworowskiej Rady Obwodowej w sprawie przyznania tytułu Bohatera Ukrainy Stepanowi Banderze i Romanowi Szuchewyczowi:

"Początkowo prezydent Juszczenko wydał dekret 20.01.2010 r., aby nadać Stepanowi Banderze i Romanowi Szuchewyczowi tytuł Bohatera Narodowego. Po odwołaniu go ze stanowiska, następny prezydent odwołał tę decyzję. W związku z tym Lwowska Rada Obwodowa 13.01.2011 r. złożyła wniosek o anulowanie decyzji obecnego prezydenta. W związku z powyższym Jaworowska Rada Rejonowa postanowiła poprzeć wniosek Lwowskiej Rady. Postanowiono:
1. Poprzeć Lwów
2. Nadać tytuł Honorowego Bohatera Powiatu Jaworowskiego wybitnym bojownikom o niepodległość Ukrainy - St. Banderze i R. Szuchewyczowi
3. Zwrócić się do podległych rad (miejskich i gminnych), aby podjęły analogiczne decyzje (m.in. o zmianie nazw ulic). Tam gdzie ulice noszą nazwę n. Stepana Bandery - dodać przedrostek Bohatera Narodowego.
4. Akcję propagować, naświetlać i rozpowszechnić bliżej postaci bojowników - Stepana Bandery, Romana Szuchewycza i I. Konowalca.
5. Zachęcić wszystkich do zaangażowania się w budowę pomnika Stepana Bandery we Lwowie.
Rozpowszechnić w mediach"

Treść tejże uchwały została dostarczona na prośbę Rady Powiatu Jarosławskiego naszym radnym. 21 marca miała miejsce sesja Rady Powiatu Jarosławskiego, na której omawiano kwestię dalszej współpracy z Jaworowem. Podczas sesji radni wystosowali do władz samorządowych obwodu jaworowskiego rezolucję o następującej treści:

 

Rezolucja Rady Powiatu Jarosławskiego do Rady Rejonu Jaworowskiego w sprawie uhonorowania przez nią Stepana Bandery i Romana Szuchewycza przyjęta w  dniu  21 marca 2011 r.

 Radni Powiatu Jarosławskiego z oburzeniem i przykrością przyjęli wiadomość
o nadaniu tytułu Honorowego Bohatera Ziemi Jaworowskiej Stepanowi Banderze
i Romanowi Szuchewyczowi w dniu 16 lutego 2011 r.
Ta uchwała kładzie się cieniem na dotychczasowej współpracy i partnerstwie naszych powiatów. Stepan Bandera i Roman Szuchewycz to twórcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii OUN-UPA, reprezentują również   ideologię nacjonalistyczno - faszystowską. Są odpowiedzialni za ludobójstwo ludności polskiej na Kresach Wschodnich jak również innych narodowości żyjących na tych ziemiach. 
Wierzymy, że w imię poszanowania prawdy historycznej i zachowania stosunków dobrosąsiedzkich, Radni podejmą kroki w kierunku wycofania się ze swej uchwały. Utrzymanie jej w mocy, a co za tym idzie akceptacja ideologii, która usprawiedliwia ludobójstwo spowoduje zamrożenie naszej współpracy
aż do rozwiązania umowy o partnerstwie pomiędzy naszymi powiatami.
 

PRZEWODNICZĄCY
Leszek Szczybyło

No cóż, teraz poczekamy na odpowiedź władz jaworowskich, a potem na konkretne decyzje naszych radnych


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (2) | dodaj komentarz

Protest przeciwko gloryfiakcji zbrodniarzy z UPA!

środa, 09 marca 2011 12:34

W związku z uchwałą Jaworowskiej Rady Rejonowej uznającej Stepana Banderę i Romana Szuchewycza za honorowych obywateli ziemi jaworowskiej, nasz oddział skierował na ręce Pana Starosty Jerzego Batyckiego, Przewodniczącego Rady Powiatu - Pana Leszka Szczybyły oraz Pani Zofii Karwańskiej - z zarządu Powiatu następujące pismo:

 

Zarząd Jarosławskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich wyraża głębokie zaniepokojenie i oburzenie uchwałą Jaworowskiej Rady Rejonowej z dnia 16 lutego 2011 r. o uznaniu Stepana Bandery przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Romana Szuchewycza naczelnego dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii za honorowych obywateli Ziemi Jaworowskiej. Zwracamy się do Rady Powiatu Jarosławskiego o podjęcie decyzji o zerwaniu umowy o partnerstwie z Rejonem Jaworowskim na Ukrainie.

Uzasadnienie:

        Stepan Bandera i Roman Szuchewycz to czołowe postaci ukraińskiego nacjonalizmu, szczególnie zwyrodniałej odmiany nazizmu. Odpowiadają za zaplanowanie
i przeprowadzenie zbrodni ludobójstwa w latach 1943-1947. Ofiarą ludobójstwa kolaborujących z Niemcami formacji ukraińskich i OUN-UPA padła przeważnie bezbronna ludność polska na ówczesnych Kresach Wschodnich RP i na wschodnich terenach obecnej Rzeczpospolitej Polskiej, w tym mieszkańcy powiatu jarosławskiego. Uznanie zbrodniarzy za bohaterów przez Jaworowską Radę Rejonową podważa ostatecznie sens szczególnie uprzywilejowanych stosunków partnerskich z Powiatem Jarosławskim. Uchwała Rady Jaworowskiej jest przejawem faszyzacji życia publicznego na Zachodniej Ukrainie, w szczególności za sprawą partii „Swoboda”, m.in. kwestionującej granicę z Rzeczpospolitą Polską. Odporny na sąd historii faszyzm na zachodniej Ukrainie stanowi poważne zagrożenie dla Polski. Nie takiej „swobody” życzyła Polska zachodnim Ukraińcom, uznając jako pierwsza niepodległość Ukrainy w 1991 r. i popierając „pomarańczową rewolucję”! Jako obywatele Rzeczpospolitej Polskiej, a zatem państwa wchodzącego w skład Unii Europejskiej odrzucamy wszelkie przejawy faszyzmu, nazizmu i totalitaryzmu. Ukraińcy na zachodniej Ukrainie muszą zrozumieć, że z Banderą i Szuchewyczem nie zostaną przyjęci do grona narodów Unii Europejskiej.

Jednocześnie przypominamy Szanownym Radnym Powiatu Jarosławskiego
o obowiązujących obywateli RP i mieszkańców województwa podkarpackiego analogicznych aktach odnoszących się do ukraińskiego nacjonalizmu:

Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 lipca 2009 r. w sprawie tragicznego losu Polaków na Kresach Wschodnich, podpisana przez ówczesnego Marszałka Sejmu, obecnie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego  – mówiąca m.in.: „Tragedia Polaków na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej winna być przywrócona pamięci historycznej współczesnych pokoleń. Jest to zadanie dla wszystkich władz publicznych w imię lepszej przyszłości i porozumienia narodów naszej części Europy, w tym szczególnie Polaków

Uchwała nr XLI/ /09  Sejmiku Województwa Podkarpackiego z dnia 28 grudnia 2009 r. mówiąca m.in.: Sejmik Województwa Podkarpackiego oddaje cześć Polakom i obywatelom II Rzeczypospolitej Polskiej innych narodowości, pomordowanym na Kresach Rzeczypospolitej przez zbrodniarzy wywodzących się z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii.  Sejmik Województwa Podkarpackiego potępia zbrodniarzy, którzy dokonali ludobójstwa na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej i jednocześnie wyraża uznanie i wdzięczność tym Ukraińcom, którzy z narażeniem własnego życia nieśli pomoc swoim polskim sąsiadom /…/. Sejmik Województwa Podkarpackiego uważa, że przywrócenie prawdy historycznej o tragedii Polaków na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej jest niezbędne do pojednania pomiędzy narodami polskim i ukraińskim.

Rezolucja Parlamentu Europejskiego z 25 lutego 2010 r. w sprawie Ukrainy i jej europejskich aspiracji, mówiąca m.in.:  Parlament Europejski (...) wyraża głębokie ubolewanie z powodu decyzji ustępującego prezydenta Ukrainy, Wiktora Juszczenki, który nadał pośmiertnie Stepanowi Banderze, przywódcy współpracującej z nazistowskimi Niemcami Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), tytuł Bohatera Ukrainy; w związku z tym wyraża nadzieję, że nowe władze ukraińskie ponownie rozważą takie decyzje i potwierdzą swoje przywiązanie do europejskich wartości (pkt. 20 rezolucji).

Na zakończenie pragniemy zaznaczyć, że uchwała Jaworowskiej Rady Rejonowej nie tylko narusza zasady współżycia międzynarodowego, jest również aktem bezprawnym na terenie Ukrainy i pozostaje w rażącej sprzeczności ze stanowiskiem obecnych władz Ukrainy.

Najwyższy Sąd Administracyjny w Kijowie 12 stycznia 2011 r. uznał za nieważny dekret
b. prezydenta Wiktora Juszczenki o uznaniu przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery za Bohatera Ukrainy.

Premier Rządu Ukrainy Mykoła Azarow 27 stycznia 2011 r. podczas Międzynarodowego Dnia Ofiar Holokaustu stwierdził:  /…/ nacjonalistyczno-faszystowskie teorie nie tylko nie powinny mieć prawa do istnienia, lecz także muszą zostać wykorzenione wszystkimi obecnymi w państwie środkami i metodami. Specjalne oświadczenie w tej sprawie, umieszczone na stronie rządzącej Partii Regionów Ukrainy (PRU), wydał również minister oświaty i nauki Ukrainy prof. Dmytro Tabacznyk: Stepan Bandera i Roman Szuchewycz
w historii Ukrainy mają być uznani za kolaborantów hitlerowskich."

 

Narastająca systematycznie na Zachodniej Ukrainie gloryfikacja zbrodniarzy wojennych spod znaku OUN-UPA powinna budzić niepokój nie tylko nas, jako mieszkańców terenów przygranicznych, ale także naszych władz, których jednym z głównych zadań jest zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (3) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


wtorek, 20 lutego 2018

Licznik odwiedzin:  86 244  

Kalendarz

« marzec »
pn wt śr cz pt sb nd
 010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

O moim bloogu

Strona Jarosławskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich Kontakt: tel. 0 509 947 980 e-mail: tml.jaroslaw@wp.pl

Statystyki

Odwiedziny: 86244

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Bloog.pl